W większości materiałów nie można całkowicie wyeliminować i uniknąć korozji, dlatego też w praktyce dąży się nie tyle do jej zapobiegania, co do maksymalnego ograniczenia skutków niszczenia korozyjnego. Metale szlachetne nie wymagają ochrony przed korozją, natomiast ochrona metali przed korozją sprowadza się do spowolnienia tego procesu.
Takie spowolnienie powstawania korozji sprowadza się poprzez: odpowiedni dobór materiałów, obniżenie agresywności środowiska korozyjnego, stosowanie niemetalicznych lub metalicznych powłok ochronnych.
Korozja jest zjawiskiem bardzo powszechnym, dotyczącym różnych rodzajów materiałów, ale niestety największym praktycznym problemem, który powoduje największe straty wśród stopów żelaza.
Procesy korozji to reakcje mające charakter chemiczny, elektrochemiczny bądź fizyczny. Podstawowy podział korozji związany jest z mechanizmem przebiegu reakcji. Według tego kryterium można wyróżnić korozję chemiczną, która polega na bezpośredniej reakcji metalu ze środowiskiem bez wymiany ładunku elektrycznego oraz elektrochemiczną, która związana jest z przepływem ładunku elektrycznego przez granicę faz.
Niestety w większości materiałów nie można całkowicie wyeliminować korozji, stąd też w praktyce dąży się do jej zapobiegania oraz ograniczenia skutków, jakie za sobą niesie, poprzez między innymi odpowiedni dobór materiałów, zmianę właściwości środowiska, stosowanie powłok ochronnych, opakowań z VCI (worki VCI, folia VCI), lotnych inhibitorów korozji https://www.excor.pl/ lub tak zwanej ochrony protektorowej.
Popularne tagi: ochrona metali przed korozją, powłoka antykorozyjna , odrdzewiacz , oleje antykorozyjne , folia aluminiowa , folia antykorozyjna , płyn antykorozyjny , papier antykorozyjny , smar antykorozyjny
Zadzwoń:
+42 633 53 73
Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
Dojazd: