Panele solarne, znane także jako panele fotowoltaiczne lub baterie słoneczne, to urządzenia które za sprawą reakcji fotoelektrycznej absorbują energię ze światła słonecznego i zwracają ją pod postacią elektryczności. Najwcześniejsze zastosowanie na większą skalę panele solarne znalazły w misjach kosmicznych. Obecnie także są montowane na satelitach i pojazdach badawczych dla zapewnienia ciągłości energetycznej. Tymczasem na Ziemi, panele solarne od niedawna stały się tanim i zaskakująco wydajnym sposobem na zmniejszenie kosztów prądu i zapewnienie niezależności energetycznej tak w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach.
Działanie paneli solarnych
W skrócie, panele solarne pobierają energię słoneczną i już w postaci energii elektrycznej podają ją do naszej sieci elektrycznej. W domyślnej konfiguracji, energia pobrana przez panele solarne jest użytkowana na bieżąco, a jakiekolwiek braki są uzupełniane z sieci elektrycznej. Przez to nasze wydatki na prąd zostaną drastycznie zmniejszone, a w najlepszym wypadku – zniwelowane. Jeżeli energia nie jest wykorzystana na bieżąca a w naszej instalacji nie znajduje się akumulator, niewykorzystana energia jest wysyłana do sieci elektrycznej. W takim wypadku umowna wartość energii jest dodawana do naszego konta przez dostawcę prądu.
Typy paneli solarnych
Obecnie na rynku można spotkać dwa rodzaje paneli solarnych. Różnicą jest budowa samej powierzchni krystalicznej, a co za tym idzie wydajność oraz cena. Tańszym wariantem są panele polikrystaliczne, pozyskiwane za pomocą mniej kosztownej metody. Droższym wariantem są natomiast panele monokrystaliczne. Większość firm zawiera obydwa rodzaje paneli w swoich ofertach; z reguły panele polikrystaliczne sprawdzają się w większości zastosowań, a dodatkowy koszt paneli monokrystalicznych znajduje tylko nieznacznie większy zwrot wartości pod koniec okresu gwarancji panela. Dokładne kosztorysy i parametry można odnaleźć na stronie firm oferujących panele solarne, na przykład Panele Solarne.