Planujesz budowę domu i chciałbyś aby był on bezpieczny i w pełni funkcjonalny? Przy obecnym poziomie i rozwoju technologii wszystko jest możliwe. Postaw na dom inteligentny. Co kryje się pod tym terminem? Co się na to składa? I ile to, rzecz jasna, kosztuje? Słysząc frazę “inteligentny dom” część osób ma na myśli modernistyczny, może nawet futurystyczny budynek, wypchany po brzegi najnowocześniejszym sprzętem elektronicznym i nowinkami technologicznymi rodem z filmów szpiegowskich czy will multimilionerów. Po części jest to prawda. Bowiem inteligentny dom jest zbiorem popularnych i powszechnie znanych urządzeń, które połączone są w jeden zintegrowany system kierujący nimi wszystkimi.
Wybór elementów SmartHome
To, ile chcemy mieć podłączonych urządzeń, zależy tylko i wyłącznie od nas. Mogą to być wszelkiego rodzaju czujniki (np. ruchu, otwarcia, zbliżeniowe, dymu, deszczu, siły wiatru, temperatury, ognia), kamery, sensory do drzwi i okien, oraz gotowe zestawy czujników (na przykład zintegrowanych z systemami alarmowymi). Jednym z najbardziej popularnych systemów używanych w tego typu domach jest sterowanie oświetleniem w domu oraz na zewnątrz, sterowanie roletami oraz sterowanie bramą. Wszystko to jest kontrolowane przez nas za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na przykład na smartfonie lub tablecie. Daje nam to możliwość sterowania naszym domem z każdego miejsca na ziemi. Będą na wakacjach nie musimy martwić się, że nasz dom zostanie okradziony. Wszystkie nowoczesne systemu mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa, a także wygody domowników. Jednak nie są to jedyne cele. Inteligentny dom ma również zwiększyć energooszczędność (zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej) użytkowaniu i eksploatacji budynków. Mamy więc korzyść nie tylko w postaci oszczędności, ale również działamy pozytywnie na rzecz środowiska.
Czy SmartHome jest drogi?
Jeszcze do niedawna ludzie mieli przeświadczenie, że dom inteligentny jest synonimem luksusu, czegoś ekskluzywnego. Dziś w zasadzie nie możemy sobie wyobrazić domu bez przynajmniej podstawowych elementów inteligentnych systemów. Są one dużo bardziej przystępne cenowo, dostępne na każdą kieszeń. Można więc przewidywać, że w przyszłości będą one wyposażeniem każdego domu, wręcz mogą okazać się niezbędne.