Sprawdzone programy antywirusowe

W czasach, kiedy komputery służą nie tylko do zabawy i rozrywki, niezbędna jest ochrona przed cybernetyczną przestępczością. To, co jeszcze kilka dekad temu było tematem książek i opowiadań science fiction, od czasów popularyzacji Internetu jest codziennością. O ile dawniej hakerzy przede wszystkim za swój cel brali instytucje i przedsiębiorstwa, działając bardziej dla idei, to dziś cyberprzestępczość często łączy się z wyłudzeniami pieniędzy od prywatnych użytkowników. Część nie do końca legalnych aplikacji zaś ma za zadanie wpływać na konsumenckie decyzje i tym samym zwiększać zyski firmom zatrudniającym współczesnych hakerów.

 

Zagrożenia

 

Programy antywirusowe zaczęły się pojawiać niemal w tym samym czasie co hakerzy. Od samego początku swoistej rywalizacji oba obozy prześcigają się, pracując nad nowymi rozwiązaniami. Stwierdzenie, że przestępcy są o krok przed programistami zatrudnionymi przez takie firmy jak Kaspersky (https://www.kaspersky.pl/), jest na szczęście nadużyciem. Obecnie programy antywirusowe z najlepszych laboratoriów chronią nie tylko przed znanymi już zagrożeniami, ale też zabezpieczają przed potencjalnymi atakami. Nowe rozwiązania śledząc wcześniejsze ruchy hakerów, poddają je dogłębnej analizie, dzięki czemu użytkownicy mogą bez obaw sięgać do nieprzebranych zasobów Internetu. Jednak nawet najlepsze rozwiązania nie ochroną komputerów, tabletów i smartfonów, jeśli konsument nie zachowa zasad zdrowego rozsądku. Klikanie w linki z niesprawdzonych źródeł, podobnie jak ściąganie danych z wątpliwych stron może na dobre unieruchomić system. Czasem do sprawnego działania komputera wystarczy dogłębne skanowanie z poziomu administratora, innym razem zaś konieczna może być reinstalacja operacyjnego, która wiąże się z utratą wielu cennych danych. Niekiedy też złośliwe oprogramowanie zmusza użytkowników do podejmowania innych kroków – dokonywania wpłat za specjalne programy mające na celu usunięcie wirusa; jest to swoisty rodzaj szantażu. Inną groźbą kierowaną do nierozważnych posiadaczy komputerów może być publikacja kompromitujących danych, której można uniknąć za stosowną opłatą.

 

Który program antywirusowy wybrać?

 

W przypadku komputera użytkowanego tylko do celów rozrywkowych i przeglądania wiadomości dobrą opcją jest bezpłatny antywirus, oferujący podstawową ochronę przed atakami hakerów. Jeśli więc na dysku nie są przechowywane istotne dane, także o walorze sentymentalnym, można na tym poprzestać. Jednak użytkownicy używający komputera choćby do bankowości internetowej powinni wybrać wersję komercyjną. Nie dość, że zapewni wysoki poziom ochrony w czasie rzeczywistym, to jeszcze można ją odpowiednio skonfigurować. Pełnowartościowy antywirus to też pomoc w walce z nietypowymi zagrożeniami oraz wsparcie techniczne przy poważnych problemach. Co ważne, nowoczesne oprogramowanie antywirusowe, co widać na przykładzie produktów z gamy firmy Kaspersky, w niewielkim stopniu obciąża system. Stąd to rozwiązanie idealne zarówno do wydajnych maszyn z wielordzeniowymi procesorami, jak również do komputerów starszych generacji oraz do komputerów biurowych.

Залишити відповідь

Your email address will not be published.