Upgrade laptopa – drugie życie starego sprzętu

Masz w domu stary laptop, który coraz wolniej działa i nie jest w stanie obsłużyć najnowszych gier i aktualnych wersji programów? Zrób mu mały lifting, a znów nabierze werwy i będzie ci służył przez kolejne lata.Jakie komponenty warto wymienić?

Pamięć w Toshibie

Mała ilość pamięci sprawia, że komputer długo się uruchamia i ma problemy z obsługą kilku programów jednocześnie. W większości laptopów w standardzie montuje się mniej pamięci niż pozwala na to płyta główna. Wolny slot można uzupełnić o (zazwyczaj) drugie tyle RAM-u. W efekcie zamiast np. 8GB możesz mieć 16GB (a czasami nawet 32GB). To robi dużą różnicę!

Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj pamięci dobrać i nie potrafisz samodzielnie zainstalować jej w płycie, znajdź dobry serwis laptopów Toshiba. Warszawa i inne duże miasta zapewniają kilka takich punktów – możesz wybrać ten z najlepszymi opiniami. Specjaliści zrobią to w kilka minut.

Dysk w Asusie

Zbyt mało miejsca na dysku? Programy są coraz bardziej wymagające i potrzebują znacznej ilości MB na przechowywanie swoich danych i plików tymczasowych. Dlatego dysk jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, która zaczyna szwankować – po prostu kończy się na nim wolne miejsce!

Zanim kupisz nowy spróbuj zrobić porządki na starym, korzystając z programów oczyszczających, wyrzucając niepotrzebne pliki i odinstalowując aplikacje z których nie korzystasz. Jeśli to nie pomoże, czas na wymianę. Pomyśl o tym czy nie warto dołożyć trochę więcej i kupić od razu dysk SSD. Pracuje on znacznie szybciej.Jednak zanim wydasz pieniądze sprawdź, czy twoja płyta główna sobie z nim poradzi. Unikniesz rozczarowania.

Płyta główna w Dellu

Płytę warto wymienić w sytuacji, gdy jest już na tyle stara, że nie obsługuje dostępnych na rynku standardów (nie ma odpowiednich slotów na pamięć, nie można do niej podłączyć zewnętrznych kart graficznych lub nowoczesnych dysków). To jednak duży koszt, warto więc rozważyć, czy nie bardziej opłaca się zakup nowego laptopa. Tym bardziej, że może to pociągnąć za sobą konieczność wymiany innych komponentów (używana dotychczas pamięć czy dysk mogą po prostu „nie pasować” do nowej płyty).

Drugim problemem jest poziom skomplikowania takiej operacji. Samodzielnie trudno to zrobić, więc twój laptop na pewno odwiedzi serwis laptopów Dell. No, chyba że jesteś za pan brat z grzebaniem we wnętrznościach komputerów i znasz się na tym.

Karta graficzna w Acer

Odpowiada za wszystko co wyświetla się na ekranie i jakość grafiki w grach. Jeżeli jest zbyt słaba, niektóre aplikacje mogą nie pracować prawidłowo lub w ogóle się nie uruchomią.

Laptopy (zwłaszcza te w średnim i niskim przedziale cenowym) mają na wyposażeniu karty zintegrowane (wbudowane w płytę główną). Mają one mniejsze możliwości, ale spokojnie wystarczają do codziennego użytkowania komputera. Jeżeli szukasz czegoś, co pozwoli co pograć w najnowsze gry, trzeba będzie dołożyć drugą kartę o odpowiednich parametrach (znajdziesz je w opisach wymagań gry). Jednak – tak jak w przypadku innych komponentów – płyta główna może nie być przystosowana do obsługi dwóch kart, więc przed zakupem warto sprawdzić dokładnie jej specyfikację.

Konserwacja i czyszczenie

Jeżeli nie chcesz inwestować w stary komputer i potrzebujesz tylko go „zregenerować”, skorzystaj z pomocy dobrego serwisu laptopów w Warszawie. Tam rozbiorą twój sprzęt na części, oczyszczą z kurzu i zabrudzeń, wymienią pastę przewodzącą i uszkodzone elementy.

Dodatkowo możesz poprosić o oczyszczenie dysku z plików – śmieci, usunięcie błędów z rejestru oraz zaktualizowanie oprogramowania. Koszt takiego zlecenia jest znacznie niższy niż zakup np. nowego dysku czy płyty, a przynosi zaskakująco dobre efekty.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.